Krążki z papieru ściernego o średnicy 225 mm w znacznej większości stosowane są do szlifowania ścian, sufitów oraz zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych - położonych na nich gipsów oraz głądzi gipsowych.

Najpopularniejsze materiały ścierne stosowane do gipsów i gładzi to albo krążki ścierne z rzepem albo siatki ścierne (najczęściej również z rzepem). Siatki ścierne mają tą przewagę, iż ze względu na swoją budowę znacznie lepiej odprowadzają pył oraz mają większą żywotność - mimo, iż są nieco droższe niż krążki tradycyjne. 

Czym szlifować ściany czy gładź gipsową to pytanie na które nie ma szybkiej odpowiedzi - mimo, iż jakość zastosowanego papieru ściernego ma duże znaczenie, to jednak największy wpływ na efekt końcowy ma użyta granulacja - dla bezpieczeństwa najlepiej zacząć od drobniejszych - np. P120 lub P150, szczególności przy cienkowarstwowych gładziach, które wymagają jedynie drobnego przeszlifowania. W zależności od tego, czy finalny efekt nas zadowala i czy nie ma widocznych rys - zazwyczaj szlifowanie kończy się na granulacji P180 lub P220.

W przypadku konieczności przeszlifowania dużych nierówności - np. przy naprawach wykonanych gipsem szpachlowym można użyć granulacji grubszych P80 i P100, na pewno przyśpieszy nam to pracę i zaoszczędzi papieru ściernego - jednak należy pamiętać iż takie granulacje zostawiają po sobie widoczne i nieestetyczne rysy, które trzeba i tak będzie zlikwidować drobniejszymi granulacjami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl