Krążki z papieru ściernego, przeznaczone do szlifierek mimośrodowych przyjmują różne formy i mają różne zastosowania. Najpopularniejsze materiały ścierne tego typu to krążki o średnicy 125 mm oraz 150 mm, choć niektóre szlifierki - np. te do gładzi gipsowych (tzw. żyrafy) używają krążków o średnicy 225 mm

Krążki tego typu produkowane są z papieru ściernego podklejonego rzepem (welurem) - w większości przypadków posiadają otwory (6, 8, 9 - czasami i więcej) przez które szlifierka zasysa pył będący produktem szlifowania. Odsysanie pyłu poprzez otwory w krążkach przedłuża ich żywotność, zapobiega przypaleniu i rysowaniu szlifowanego materiału oraz pomaga utrzymać porządek w miejscu pracy.

Unikalną konstrukcję posiadają krążki do szlifierek Festool - posiadają one dodatkowy, środkowy otwór przez które szlifierka wydmuchuje powietrze, a otwory na obwodzie krążka je zasysają - co wg. producenta przedłuża ich żywotność.

Nieco inną kategorią krążków są krążki fibrowe, np. Klingspor CS561 lub Norton F100. Tego typu krążki wykonane są z bardzo grubego podkładu i mocuje się je do szlifierek kątowych - poprzez specjalny adapter. Zazwyczaj krążki te posiadają grubą granulację (np. P24-P60) i służą do szlifowania metalu (np. usuwania rdzy czy szlifowania spawów) lub bardzo zgrubnej obróbki drewna.

Ważną, lecz często pomijaną rzeczą o której warto pamiętać jest grubość papieru ściernego z którego dany krążek jest wykonany - parametr ten podaje się w formie oznaczenia literowego. Papier typu A to papier bardzo miękki i elastyczny (choć podatny na rozdarcie), zaś papier typu E i F jest sztywny i gruby. Sztywny papier ścierny lepiej sprawuje się przy szlifowaniu zgrubnym, np. wyrównywaniu powierzchni drewna lub usuwaniu rdzy i starych farb z metalu - gdyż jest bardziej odporny na uszkodzenia. Krążki wykonane z papieru elastycznego sprawdzają się bardzo dobrze w szlifowaniu precyzyjnym - drobniejszymi granulacjami. Dzięki dobrej elastyczności, lepiej przylegają do powierzchni szlifowanego materiału.

Kolejną cechą krążków jest materiał z którego są wykonane - każdy sprawdza się lepiej w innych zastosowaniach:

  • krążki korundowe - jest to najpopularniejszy typ krążków i najbardziej uniwersalny - stosowany do szlifowania drewna, lakierów, szpachlówek, włókna szklanego, stali czarnej, czy miękkich stopów aluminium. Najczęściej krążki korundowe mają kolor brązowy - choć nie jest to regułą, zdarzają się np. żółte czy białe. Niektóre typy krążków pokryte są specjalną powłoką, która sprawia iż do ich powierzchni nie przylega pył i jest lepiej odciągany przez szlifierkę.
  • krążki cyrkonowe (z tzw. elektrokorundu cyrkonowego) - najczęściej występują w grubych granulacjach (P36-P120) i stosowane są do intensywnego szlifowania twardych materiałów - drewna podłogowego, aluminium, stali czarnej czy stali nierdzewnej. Najczęściej można je poznać po niebieskim kolorze.
  • krążki z węglika krzemu (karborundu) - najczęściej mają kolor czarny. Używane są do szlifowania szkła, tworzyw sztucznych a także np. granitu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl